O kredytach wiemy wszystko

Mieszkanie dla Młodych

Od 1 stycznia 2014 zaczął funkcjonować rządowy program dopłat "Mieszkanie dla Młodych". Wsparcie będzie polegało na dofinansowaniu wkładu własnego przy zakupie mieszkania. Z programu MdM będą mogły skorzystać osoby w wieku do 35 lat, które kupują nieruchomość na rynku pierwotnym.

Założenia programu MdM zawarte są w ustawie z dnia 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi. Program zaczął obowiązywać od stycznia 2014 r. i od tej daty kredytobiorcy mogą ubiegać się o wsparcie.

Dla kogo program MdM?

Z dopłat programu Mieszkanie dla Młodych będą mogły skorzystać osoby, które:

  • nie przekroczyły wieku 35 lat (w przypadku małżonków liczyć się będzie wiek młodszej osoby),
  • nie posiadają i wcześniej nie posiadały własnego mieszkania,kupują na rynku pierwotnym mieszkanie o powierzchni do 75 mkw lub dom do 100 mkw (przy minimum 3 dzieciach w rodzinie zwiększono powierzchnię do 85 mkw w przypadku mieszkań i 110 mkw w przypadku domów),
  • zaciągną kredyt mieszkaniowy na co najmniej 50% wartości nieruchomości na okres minimum 15 lat),
  • cena 1 mkw mieszkania nie przekroczy ustalonych limitów ustalanych indywidualnie obowiązujących w poszczególnych lokalizacjach.

Ile można zyskać?

Program Mieszkanie dla Młodych zakłada dopłaty do 50 mkw mieszkania. Tak więc kupując mieszkanie o mniejszej powierzchni beneficjent otrzyma pełną dopłatę. W przypadku mieszkań o powierzchni powyżej 50 mkw – państwo dopłaci tylko do 50 mkw. Kwoty dopłat do wkładu własnego uzależnione są od ilości dzieci i wynoszą:

  • 10% – dla małżeństw bez dzieci lub osób samotnych,
  • 15% – dla małżeństw i osób, które wychowują co najmniej 1 dziecko.

Jaką maksymalną dopłatę można więc uzyskać w ramach programu Mieszkanie dla Młodych? Poniżej przedstawiamy kwoty maksymalnych dopłat w poszczególnych gminach:

Oprócz tego na kolejne 5% dofinansowania będą mogły liczyć osoby lub małżeństwa, którym w ciągu 5 lat od zakupu mieszkania urodzi się 3 lub kolejne dziecko. Możliwe jest także przysposobienie dziecka. Ta dodatkowa dopłata będzie przeznaczona na wcześniejszą nadpłatę kredytu (wcześniejszą spłatę części pożyczonego kapitału).

Aktualne limity w programie MdM

Poniżej podajemy limity ceny 1 mkw mieszkania, w których należy się zmieścić, żeby skorzystać z programu dopłat.

Limity obowiązują w I kwartale 2015 r.

Szczecin - 4.507,80 PLN

Gminy sąsiadujące (Dobra, Goleniów, Gryfino, Kobylanka, Kołbaskowo, Police, Stare Czarnowo) - 4.211,35 PLN

Pozostałe gminy województwa - 3.914,90 PLN

 

 

<< powrót do Poradnika